Moc a moc se omlouvám za mou neaktivitu tady na blogu, ale kvůli škole (a nadcházejícím přijímačkám na střední) nemám na blog čas a bohužel ani chuť (sem a tam to možná bude recenze na nějaký recenzák). Doufám, že se plně vrátím až všechno bude za mnou! Pokud mi chcete nepsat nebo něco podobného, určitě můžete přes instagram, kde jsem každý den aktivní. Zatím vám přeji hodně přečtených knih v roce 2018!

neděle 13. listopadu 2016

Recenze: Škola dobra a zla: Poslední navěky

Originální název: The Last Ever After
Autor: Soman Chainani
Série: Škola dobra a zla
Díl: 3.
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 504
Rok vydání: 2015 / 2016
Žánr: Fantasy

Anotace: Sofie a Agáta si myslely, že nastal konec jejich příběhu, když se jejich cesty rozešly. Agáta se po boji s Krutopřísnou schovává s Tedrosem v Gavaldonu a Sofie žije se Školníkem v jeho věži. Zdá se, že obě našly své „šťastně až navěky“, avšak Fabulář touží jejich příběh dále vyprávět a přepsat. Ale tentokrát nejde jen o jejich pohádku. Zlo ovládlo Nekonečný les a všichni zloduchové a čarodějnice z pohádek se vrátili, aby se pomstili a změnili své příběhy. Chtějí proměnit svět dobra a zla v temnou říši, které by vládla Sofie, a jen Agáta a Tedros jim a stojí v cestě. Jak dopadne poslední navěky v pohádkové říši?
Ve velkolepém závěru trilogie Školy dobra a zla se staré stává opět novým a Sofie s Agátou musí čelit nejen přítomnosti, ale i své minulosti, aby našly ten pravý konec své pohádky.

Recenze:
Na poslední díl téhle série jsem se těšila snad nejvíc a byla takovou mojí nejvíc očekávanou knihu v tomto měsíci. Hlavně mě strašně moc zajímala záhada, která se motá kolem Sofiiny matky. No a mám z celé knihy takové smíšené pocity.

Nedá se říct že by mi nějaká postava přirostla k srdci. Ve vztazích postav (Sofie, Agáta, Tedros) se mi už dost motala hlava, protože se hlavně Tedrosovi city pořád měnily a bylo to jak na houpačce. Nejdříve ho Sofie zaujme, jenže pak zjišťuje že to má i jiný význam a začíná ji nesnášet a uvědomuje si své city k Agátě no a takhle se to ještě párkrát mění až chce zabít obě dvě no a v posledním díle si nepřeje nic jiného než zachránit Sofii ze spárů Školníka a žít s oběma děvčaty šťastně až navěky, ta představa je i trošku úchylná, ale co už..

Koho jsem v tomhle díle docela litovala byla Agáta, která by dokonce obětovala svou lásku jen aby Sofie měla šťastný konec (což je docela dojemné a zároveň smutné), každopádně v tomhle ohledu nebyl Tedros zase až tak hloupý a musím uznat že Sofii slušně setřel :D A rozhodně jsem Sofii nelitovala, prostě si to zasloužila.


Na autorův styl jsem si z předešlých dílů tak nějak zvykla, ale přesto pořád nebyl nijak zajímavý a ani moc lákavý. Kniha byla na mě možná až moc dlouhá a nějaké pasáže byly hodně nudné, občas nepotřebné. Každopádně konec byl takový překvapivý, který prostě nemůžete vytušit... protože prostě nemůžete! :D Díky tomu jsem si dokonce myslela, že podle Hortova přání skončí Sofie právě s ním, s Hortem, samozřejmě takhle to autor nenechá.


Celá tahle série mě moc nechytla a je mi to docela líto. Do posledních chvil jsem ale doufala že se to všechno ještě změní a budu to prostě muset číst ze zatajeným dechem, bohužel to se u mě nestalo. Celý ten nápad na tenhle svět je aspoň originální a dost by mě zajímala nějaká nová série od tohohle autora a na úplně jiné fantasy téma.

A abych tady ukázala že se mi kniha i líbila.. narazila jsem i na pár vtipných scén, třeba když se naši hrdinové setkali s Ligou třinácti, docela dost mě dostali šišlající Jeníček a Mařenka. Celá série postupně a pomalu gradovala, takže třetí byl nejlepší a pokud se vám už strašně moc líbil první, tak se máte teprve na co těšit.

Kniha tedy nebyla vůbec špatná, jen mi prostě nesedla a znám spousty lidí kteří si jí zamilovala a hltali jí jak jen to šlo. Jelikož jsem předešlé dva díly ohodnotila stejně - čtyřmi hvězdičkami a říkala jsem si, že pokud bude třetí nejlepší dám mu pět hvězdiček a tak se taky stalo. Ono to sice vypadá že se mi moc nelíbila, ale byla lepší než ty dva předchozí.

Úryvek:
Školník se vítězoslavně zazubil a zadíval na Agátu. ,,Jedině tak najdeme svůj vlastní šťastný konec."
Jeden z lidožravých obrů se jako na povel chopil Agáty a svázal jí ruce za zády.
V tu samou chvíli tlumené výkřiky upozornily na párek trollů, kteří táhli vzpouzejícího se Tedrose znehybněného pouty a roubíkem. Excalibur u sebe neměl.
Rafal se naklonil mezi prince a princeznu a zašeptal jim do ucha: ,,Sliboval konec, na který nikdy nezapomenete," polechtal jeho ledový dech Agátin boltec, ,,poslední navěky ve vaší pohádce."
Jeden z trollů podal Sofii Artušův meč. Ta ho bez váhání přiložila k Štěpánovu krku. Druhý skřet zatím vytahoval z Popelčina těla sekeru, aby ji podal Rafalovi.
...
,,Všichni, kterým si věřila, tě zradili, má královno, ale stačí jen seknout a zmizí jednou provždy. Potom zpečetíme náš věčný svazek."


2 komentáře:

  1. Pěkná recenze! :) Četla jsem první díl a ráda bych se dostala i k těm dalším, podle mého to byla/je povedená pohádka :)

    OdpovědětVymazat

Za každičký komentář jsem nesmírně ráda! :)